Ce este agricultura de precizie

Agricultura de precizie este o nouă modalitate durabilă de a produce la scară mare fără a dăuna mediului.

Ce este agricultura de precizie?

Agricultura de precizie este un termen ce definește o colecție de practici de management agricol și soluții tehnologice care vizează măsurarea, observarea și optimizarea variabilității culturilor.

Cu alte cuvinte, agricultura de precizie în agricultură este o abordare bazată pe date pentru a îmbunătăți supraviețuirea și fertilitatea alimentelor pe care le cultivăm și le prețuim. Ne confruntăm cu aceleași probleme ca și strămoșii noștri – schimbări neprevăzute ale vremii, degradarea progresivă a solului și o armată de creaturi dornice să ne devoreze recoltele.

Ceea ce este diferit este că fermierii moderni nu efectuează ritualuri pentru a le face pe plac zeilor binevoitori. În schimb, ei se bazează pe tehnologia agriculturii de precizie pentru a face „magia” pentru ei – să prezică randamentele culturilor, să sugereze programe optime de irigare și să îmbunătățească modelele de plantare.

Software-ul pentru agricultură de precizie include o combinație de tehnologii și soluții:

 • Instrumente bazate pe GIS pentru colectarea, vizualizarea și analiza datelor de teren
 • Soluții de pilotare cu drone pentru inspecție, colectare de date și agricultură
 • Dispozitive IoT și alți senzori pentru a colecta puncte de date din câmpuri
 • Sisteme de control de la distanță pentru echipamente agricole
 • Module de gestionare a fermei alimentate de analize de date mari
 • Unități de analiză predictivă pentru prognoze avansate
 • Soluții VAR și GPS pentru echipamente semi-autonome

Agricultura prin GPS – o rampă de lansare pentru inovare

Beneficiile agriculturii de precizie

Marea promisiune din spatele tehnologiilor de agricultură de precizie emergente și pregătite pentru câmp nu ne ajută doar să creștem mai multe alimente, ci să facem acest lucru cu o mai mare inteligență.

Creșterea culturilor se poate face cu resurse mai puține și cu o atenție sporită pentru mediul înconjurător, iar asta face din agricultura de precizie un element cheie în viitorul agriculturii. Însă avantajele agriculturii de precizie nu sunt doar declarative, ci diferă în funcție de nivelul fermei

 • Ferme de dimensiuni reduse
  • optimizarea resurselor
  • reducerea pierderilor
  • reducerea materiei prime utilizate
  • reducerea poluării
  • utilizarea unor soluții diferite în funcție de nevoile ariilor lucrate
 • Ferme de dimensiuni mari
  • creșterea productivității
  • creșterea profitabilității
  • reducerea pierderilor
  • reducerea materiei prime utilizate

Datorită creșterii populației, cererea de hrană la nivel global a crescut de asemenea. Astfel, implementarea și adoptarea unor soluții tehnologice este tot mai urgentă.

Tehnologia agriculturii de precizie, în esență, dă putere liderilor agricoli cu instrumente pentru a planta mai inteligent la scară. Mașinile agricole conectate, senzorii și instrumentele de măsurare în câmp colectează deja o mulțime de date valoroase.

Agricultura de precizie în România

Ghidaj manual GPS pentru vehicule agricole

Chiar dacă la nivel global agricultura de precizie a devenit tot mai răspândită, în România agricultura de precizie se află încă într-un stadiu incipient. Din fericire însă, lucrurile par să se schimbe tot mai mult în ultimii ani, odată cu intrarea unor jucători locali pe piață, care pot oferi soluții tehnologice la un nivel ridicat și prețuri adecvate.

Principala problemă pe care o confruntă agricultura din România este legata de lipsa forței de muncă calificată. Prin utilizarea unor soluții software care să identifice posibile probleme, înainte ca acestea să apară, fermierii se pot asigura de o recoltă bogată și își pot crește șansele de profit.

Agricultura de precizie în România este în creștere, fermierii au început să utilizeze cel puțin o aplicație de digital farming. O mică parte dintre aceștia folosesc software de contabilitate a fermei și mai puțini folosesc un software de monitorizare a terenului agricol. Din perspectiva fermierilor cele mai utile soluții pentru agricultura de precizie din România sunt prognoza meteo, analiză de sol, rapoarte terenuri agricole, rapoarte utilaje agricole, recomandări de fertilizare, management fermă.

Conform unui articol publicat de rfi Romania, 75% dintre fermierii români folosesc telefonul mobil zilnic, însă dintre aceștia. Studiul prezintă de asemenea faptul ca 49.5% dintre fermieri utilizează software pentru agricultura de precizie în România pentru managementul terenurilor agricole, 20% programe de tip spreadsheet (precum Excel), 17% utilizează un software de administrare a fermei, iar 13.5% consideră ca nu au nevoie de o soluție pentru agricultura de precizie în România.

Software de gestionare a culturilor bazat pe analize

Un sistem de management al culturilor vă oferă o imagine de ansamblu asupra statisticilor de producție, a randamentelor planificate, a programului de plantare, a performanței forței de muncă și a cerințelor de conformitate. Scopul unui astfel de software este de a oferi suport și îndrumări pentru luarea deciziilor agricole.

Multe soluții software de management al culturilor sunt personalizate pentru nevoile unui producător agricol. De exemplu, echipa noastră de dezvoltare a ajutat recent o societate agricolă să dezvolte un sistem la nivel de companie pentru evaluarea vulnerabilităților culturilor, identificarea problemelor de epuizare și urmărirea practicilor de sustenabilitate și conformitate.

Sistemul dispune de interfețe web și mobile și colectează date de pe dispozitive IoT, mașini conectate și surse terțe de analiză a datelor mari pentru a oferi factorilor de decizie inteligență cuprinzătoare pentru luarea deciziilor.

De asemenea echipa noastră a construit o aplicație mobilă de ghidaj manual prin GPS pentru vehicule agricole ce are rolul de a oferi asistență operatorului de pe utilajul agricol. Urmărind indicațiile din aplicație acesta poate ști prin intermediul GPS-ului de precizie de 2cm, dacă există suprapuneri între poziția actuală a tractorului și suprafața acoperită anterior.

Beneficiile aduse de către un sistem de ghidaj prin GPS

Beneficiile aduse de către un sistem de ghidaj prin GPS

Sistemele de ghidare prin GPS sunt parte importantă a agriculturii de precizie. Beneficiile aduse de utilizarea unor astfel de sisteme în agricultura din România sunt:

 • reducerea suprapunerilor;
 • scăderea cantității de materiale utilizate în producție(combustibil, semințe, îngrășăminte);
 • îmbunătățirea calității lucrărilor agricole;
 • creșterea productivității;
 • reducerea numărului de operatori;

Totodată utilizând un sistem de ghidaj prin GPS se pot colecta date despre sol, cantitățile de materiale utilizate în producție (combustibil, îngrășăminte, etc.). Ulterior aceste date pot fi procesate spre îmbunătățirea activității agricole.

Echipamente conexe sistemului de ghidaj prin GPS pot fi conectate la utilajele atașate vehiculelor agricole. O aplicație practică este reprezentată de utilizarea unor sistem care închid/deschid automat tronsoanele și secțiunile utilajelor pentru evitarea suprapunerilor. Un astfel de sistem poate controla și ajusta automat cantitățile de inputuri dozate de utilaj.

Beneficiile aduse de către un sistem de monitorizare flotă și combustibil

Sistemele de monitorizare a flotei de autovehicule agricole, combustibilului și a materialelor utilizate în producție reprezintă un alt element cheie în agricultura de precizie. Prin utilizarea unor astfel de sisteme de monitorizare flotă și combustibil fermierii au parte de mai multe beneficii:

 • gestionarea și organizarea eficientă a vehiculelor și utilajelor agricole;
 • reducerea timpului de realizare a unei lucrări agricole;
 • creșterea productivității prin îmbunătățirea modului de gestionare a resurselor;
 • reducerea consumului de carburant prin monitorizarea factorilor care determină creșterea acestuia;
 • creșterea profitabilității;

Prin utilizarea unui astfel de sistem, fermierii vor avea la dispoziție un set de date, ce îi vor permite analiza și optimizarea costurilor în viitor, pe baza experiențelor din trecut. Astfel aceștia vor reduce costurile prin eliminarea cheltuielilor irelevante și își vor crește profitul.

Stațiile meteo în agricultura de precizie

Stațiile meteo în agricultura de precizie

Stațiile meteo moderne, reprezintă un element tot mai important în agricultura de precizie. Schimbările climatice din ultima perioadă reprezintă un factor perturbator pentru întreaga industrie agricolă și totodată pun mari probleme în predictibilitatea asupra culturilor. Utilizarea unor stații meteo aduce o serie de beneficii agricultorilor:

 • predicție meteo precisă pe plan local;
 • predicție pentru perioada optimă de stropit;
 • date despre sol precum: temperatură, umiditate, salinitate;
 • combaterea unor fenomene extreme sau ieșite din comun pentru anumite perioade precum înghețul.

Prin utilizarea unor astfel de stații meteo inteligente, agricultorii pot beneficia de acumularea datelor în timp și de a înțelege mai bine modul prin care își pot dezvolta culturile și optimiza costurile.

Crește eficiența prin agricultura de precizie

eficiența prin agricultura de precizie

A fi eficient în orice domeniu presupune să îți cunoști atât punctele forte, dar și punctele slabe. Eficientă în agricultură de precizie constă în utilizarea unor sisteme software și hardware care să îți permită colectarea datelor, astfel încât să devii un mai bun cunoscător ar domeniului tău. Odată ce îți cunoști domeniul și problemele, poți căuta soluții pentru a spori eficientă.

Exista mai multe elemente care pot spori eficiență în agricultura de precizie, însă vom discuta în acest articol despre cele mai importante

Eficiență măsurată în timp

În agricultura, eficiența unei lucrări se poate vedea în timp. Spre deosebire de alte domenii, în agricultura, culturile au nevoie de un cumul de factori pentru a se dezvolta. Fără tehnologie estimarea sau simularea unor scenarii este extrem de dificilă. Orice factor, oricât de mic, poate produce efecte dramatice și diminua cultura. Astfel a fi eficient în agricultură presupune să fii la curent cu problemele, chiar înainte ca acestea să apăra.

Fermierii au nevoie să se adapteze odată cu tehnologia și să investească în soluții software pentru a crește productivitatea. De exemplu utilizarea unui marcator în lucrările de semănat nu este la fel de eficientă precum utilizarea unei aplicații mobile de ghidaj gps, deoarece eroarea produsă de marcator este mult mai mare spre deosebire de o eroare de 2cm prin GPS.

Eficiență măsurată în costuri

Eficiența măsurată în costuri se află în strânsă legătură cu eficiența cuantificată în timp, deoarece prin utilizarea corectă a echipamentelor se reduc diferite costuri precum combustibil, uzura echipamentelor sau produsele utilizate în cultivare. Ca rezultat, optimizarea acestor factori produce un profit mai mare.

Eficiența contorizată prin productivitatea

Productivitatea în agricultura de precizie reprezintă un element cheie ce poate fi măsurat prin activitatea desfășurată de operatori, stresul produs, dar și rezultatul din hale sau hambare. Asistența tehnică oferită de software operatorilor, le permite acestora să reducă erorile umane și să asigure o calitate ridicată a lucrărilor agricole. Utilizarea unui sistem de ghidare manuală sau automată le permite fermierilor forță de muncă mai ieftină, deoarece personalul nu trebuie să fie specializat, ci doar să asiste echipamentele. Personalul calificat fiind utilizat pentru operații mult mai importante, aceștia fiind tot greu de găsit.

Diferența dintre agricultură de precizie, digitală și smart

Diferența dintre agricultură de precizie, digitală și smart
Photo by Kelly L from Pexels

Agricultura de precizie sau cultivarea de precizie?

Raportul Parlamentului European privind agricultura de precizie definește agricultura de precizie ca: „un concept modern de management al agriculturii care utilizează tehnici digitale pentru monitorizarea și optimizarea proceselor de producție agricolă”. Punctul cheie aici este optimizarea, în loc să se aplice o cantitate egală de îngrășăminte pe un întreg câmp, agricultura de precizie presupune măsurarea variațiilor solului din interiorul câmpului și adaptarea strategiei de îngrășăminte în consecință. Acest lucru duce la utilizarea optimizată a îngrășămintelor, economisind costuri și reducând impactul asupra mediului.

Agricultură inteligentă

Agricultura inteligentă este aplicarea tehnologiilor informaționale și de date pentru optimizarea sistemelor agricole complexe. Accentul se pune mai degrabă pe accesul la date și pe aplicarea acestor date – modul în care informațiile colectate pot fi utilizate într-un mod inteligent.

Agricultura digitală

Esența agriculturii digitale constă în crearea de valoare din date. Agricultura digitală înseamnă să depășești simpla prezență și disponibilitatea datelor și să creăm inteligență acționabilă și valoare adăugată semnificativă din astfel de date. Agricultura digitală integrează ambele concepte – agricultura de precizie și agricultura inteligentă. Potrivit unei lucrări despre agricultura digitală a DLG (Societatea Germană de Agricultură), agricultura digitală este înțeleasă ca fiind „aplicarea consecventă a metodelor de agricultură de precizie și agricultură inteligentă, rețele interne și externe ale fermei și utilizarea împreună a platformelor de date bazate pe web. cu analize Big Data”.

Subscribe

Loading