Ce este agricultura de precizie?

agricultura de precizie

Agricultura de precizie este o nouă modalitate durabilă de a produce la scară mare fără a dăuna mediului.

Ce este agricultura de precizie?

Agricultura de precizie este un termen ce definește o colecție de practici de management agricol și soluții tehnologice care vizează măsurarea, observarea și optimizarea variabilității culturilor.

Cu alte cuvinte, agricultura de precizie în agricultură este o abordare bazată pe date pentru a îmbunătăți supraviețuirea și fertilitatea alimentelor pe care le cultivăm și le prețuim. Ne confruntăm cu aceleași probleme ca și strămoșii noștri – schimbări neprevăzute ale vremii, degradarea progresivă a solului și o armată de creaturi dornice să ne devoreze recoltele.

Ceea ce este diferit este că fermierii moderni nu efectuează ritualuri pentru a le face pe plac zeilor binevoitori. În schimb, ei se bazează pe tehnologia agriculturii de precizie pentru a face „magia” pentru ei – să prezică randamentele culturilor, să sugereze programe optime de irigare și să îmbunătățească modelele de plantare.

Software-ul pentru agricultură de precizie include o combinație de tehnologii și soluții:

 • Instrumente bazate pe GIS pentru colectarea, vizualizarea și analiza datelor de teren
 • Soluții de pilotare cu drone pentru inspecție, colectare de date și agricultură
 • Dispozitive IoT și alți senzori pentru a colecta puncte de date din câmpuri
 • Sisteme de control de la distanță pentru echipamente agricole
 • Module de gestionare a fermei alimentate de analize de date mari
 • Unități de analiză predictivă pentru prognoze avansate
 • Soluții VAR și GPS pentru echipamente semi-autonome

Agricultura prin GPS – o rampă de lansare pentru inovare

Beneficiile agriculturii de precizie

Marea promisiune din spatele tehnologiilor de agricultură de precizie emergente și pregătite pentru câmp nu ne ajută doar să creștem mai multe alimente, ci să facem acest lucru cu o mai mare inteligență.

Creșterea culturilor se poate face cu resurse mai puține și cu o atenție sporită pentru mediul înconjurător, iar asta face din agricultura de precizie un element cheie în viitorul agriculturii. Însă avantajele agriculturii de precizie nu sunt doar declarative, ci diferă în funcție de nivelul fermei

 • Ferme de dimensiuni reduse
  • optimizarea resurselor
  • reducerea pierderilor
  • reducerea materiei prime utilizate
  • reducerea poluării
  • utilizarea unor soluții diferite în funcție de nevoile ariilor lucrate
 • Ferme de dimensiuni mari
  • creșterea productivității
  • creșterea profitabilității
  • reducerea pierderilor
  • reducerea materiei prime utilizate

Datorită creșterii populației, cererea de hrană la nivel global a crescut de asemenea. Astfel, implementarea și adoptarea unor soluții tehnologice este tot mai urgentă.

Tehnologia agriculturii de precizie, în esență, dă putere liderilor agricoli cu instrumente pentru a planta mai inteligent la scară. Mașinile agricole conectate, senzorii și instrumentele de măsurare în câmp colectează deja o mulțime de date valoroase.

Agricultura de precizie în România

Ghidaj manual GPS pentru vehicule agricole

Chiar dacă la nivel global agricultura de precizie a devenit tot mai răspândită, în România agricultura de precizie se află încă într-un stadiu incipient. Din fericire însă, lucrurile par să se schimbe tot mai mult în ultimii ani, odată cu intrarea unor jucători locali pe piață, care pot oferi soluții tehnologice la un nivel ridicat și prețuri adecvate.

Principala problemă pe care o confruntă agricultura din România este legata de lipsa forței de muncă calificată. Prin utilizarea unor soluții software care să identifice posibile probleme, înainte ca acestea să apară, fermierii se pot asigura de o recoltă bogată și își pot crește șansele de profit.

Agricultura de precizie în România este în creștere, fermierii au început să utilizeze cel puțin o aplicație de digital farming. O mică parte dintre aceștia folosesc software de contabilitate a fermei și mai puțini folosesc un software de monitorizare a terenului agricol. Din perspectiva fermierilor cele mai utile soluții pentru agricultura de precizie din România sunt prognoza meteo, analiză de sol, rapoarte terenuri agricole, rapoarte utilaje agricole, recomandări de fertilizare, management fermă.

Conform unui articol publicat de rfi Romania, 75% dintre fermierii români folosesc telefonul mobil zilnic, însă dintre aceștia. Studiul prezintă de asemenea faptul ca 49.5% dintre fermieri utilizează software pentru agricultura de precizie în România pentru managementul terenurilor agricole, 20% programe de tip spreadsheet (precum Excel), 17% utilizează un software de administrare a fermei, iar 13.5% consideră ca nu au nevoie de o soluție pentru agricultura de precizie în România.

Software de gestionare a culturilor bazat pe analize

Un sistem de management al culturilor vă oferă o imagine de ansamblu asupra statisticilor de producție, a randamentelor planificate, a programului de plantare, a performanței forței de muncă și a cerințelor de conformitate. Scopul unui astfel de software este de a oferi suport și îndrumări pentru luarea deciziilor agricole.

Multe soluții software de management al culturilor sunt personalizate pentru nevoile unui producător agricol. De exemplu, echipa noastră de dezvoltare a ajutat recent o societate agricolă să dezvolte un sistem la nivel de companie pentru evaluarea vulnerabilităților culturilor, identificarea problemelor de epuizare și urmărirea practicilor de sustenabilitate și conformitate.

Sistemul dispune de interfețe web și mobile și colectează date de pe dispozitive IoT, mașini conectate și surse terțe de analiză a datelor mari pentru a oferi factorilor de decizie inteligență cuprinzătoare pentru luarea deciziilor.

De asemenea echipa noastră a construit o aplicație mobilă de ghidaj manual prin GPS pentru vehicule agricole ce are rolul de a oferi asistență operatorului de pe utilajul agricol. Urmărind indicațiile din aplicație acesta poate ști prin intermediul GPS-ului de precizie de 2cm, dacă există suprapuneri între poziția actuală a tractorului și suprafața acoperită anterior.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

1 × 1 =