Produal.ro – Harta Interactivă pentru Invățământ Dual

În era digitală în care trăim, accesul la informații precise și ușor de găsit este esențial. Cu toate acestea, pentru mulți elevi și părinți din România, găsirea liceului potrivit cu filiera de învățământ dual poate fi o provocare. Acesta este motivul pentru care am dezvoltat proiectul Produal.ro – o hartă interactivă care își propune să simplifice căutarea și selectarea liceelor care oferă acest tip de învățământ în țară.

1. Obiectivul proiectului

Unul dintre principalele obiective ale proiectului Produal.ro este să răspundă nevoii crescânde a elevilor și părinților de a găsi cu ușurință liceele care oferă învățământ dual în România. Ne-am confruntat cu realitatea că această informație vitală este adesea dispersată sau greu de accesat, ceea ce poate face procesul de alegere a unei școli să fie copleșitor și complicat.

Prin intermediul Produal.ro, ne propunem să creăm o platformă simplă și interactivă care să permită utilizatorilor să exploreze și să identifice liceele cu filiera de învățământ dual din întreaga țară. Această hartă interactivă va furniza o serie de beneficii esențiale pentru utilizatori:

 • Acces rapid la informații: Produal.ro va oferi o cale rapidă și ușor de accesat pentru a afla care sunt liceele din apropiere care oferă învățământ dual, evitând astfel ore nesfârșite de căutare pe internet sau prin documente tipărite.
 • Comparare facilă: Utilizatorii vor putea compara rapid diferitele opțiuni de licee, inclusiv ofertele academice, locația și recenziile altor elevi și părinți care au avut experiențe cu acele școli.
 • Informații actualizate: Echipa noastră se angajează să mențină informațiile de pe platformă actualizate și precise, astfel încât utilizatorii să poată avea încredere în datele prezentate.
 • Simplificarea procesului de luare a deciziei: Produal.ro își propune să facă procesul de alegere a școlii mai puțin stresant și să ajute elevii să găsească liceul potrivit pentru cariera lor.

Produal.ro reprezintă un instrument esențial pentru elevii și părinții din România, ajutându-i să navigheze cu ușurință prin labirintul informațiilor despre învățământul dual și să ia decizii informate privind viitorul educațional. Cu acest proiect, ne dorim să contribuim la dezvoltarea unei societăți mai bine educate și la promovarea învățământului dual în țara noastră.

2. Provocarea

Produal.ro se remarcă ca fiind primul și unicul proiect de acest gen din România, ceea ce a adus cu sine o serie de provocări și responsabilități. Una dintre cele mai mari provocări cu care ne-am confruntat a fost dezvoltarea și menținerea unei baze de date cuprinzătoare care să includă toate liceele din țară care oferă învățământ dual. Aceasta a necesitat un efort susținut de colectare și actualizare a informațiilor, colaborând cu instituțiile educaționale și autoritățile responsabile.

De asemenea, pentru a asigura o experiență optimă pentru utilizatori, am implementat o serie de filtre și opțiuni de căutare pentru a facilita procesul de identificare a liceelor potrivite. Aceste filtre includ:

 • Locația: Utilizatorii pot căuta liceele în funcție de locația lor geografică sau pot specifica un oraș sau o zonă de interes.
 • Specializări: Produal.ro permite utilizatorilor să selecteze specializările sau domeniile de învățământ dual care îi interesează, astfel încât să găsească liceele care oferă programe relevante.
 • Recenzii și evaluări: Platforma oferă posibilitatea utilizatorilor să lase recenzii și evaluări ale liceelor, astfel încât alți potențiali elevi și părinți să beneficieze de experiențele altora.
 • Informații suplimentare: Utilizatorii pot afla informații detaliate despre fiecare liceu, inclusiv date de contact, descrieri ale programelor educaționale și orarul de lucru.

Deși dezvoltarea și menținerea unei astfel de platforme au reprezentat o muncă de lungă durată și un efort considerabil, suntem mândri să spunem că am reușit să creăm un instrument puternic și util pentru toți cei interesați de învățământul dual în România. Produal.ro este un exemplu elocvent al modului în care tehnologia poate fi pusă în slujba educației și a simplificării procesului de luare a deciziilor educaționale.

3. Solutia

Pentru a realiza o bază de date cuprinzătoare și actualizată, am abordat o serie de pași esențiali în cadrul proiectului Produal.ro. Am conștientizat importanța de a oferi utilizatorilor acces la date precise și actualizate pentru a asigura o experiență de navigare fără probleme și rezultate relevante. Iată cum am reușit să aducem la viață această soluție:

Agregrarea datelor publice:

Una dintre sursele noastre principale de informații a fost website-ul https://www.alegetidrumul.ro, care oferă informații despre liceele din România și programul lor de învățământ dual. Am evaluat și am selecționat datele relevante pentru platforma noastră și am obținut permisiunea necesară pentru a prelua aceste date.

Data scraping automat:

Procesul de adunare a datelor a implicat utilizarea tehnicilor de web scraping. Am dezvoltat scripturi automate care au navigat pe site-ul sursă, au identificat și au colectat informațiile necesare, cum ar fi numele liceelor, adresele, specializările disponibile și alte detalii relevante. Această abordare ne-a permis să actualizăm periodic datele și să menținem platforma la zi cu cele mai recente informații.

Agregarea și structurarea datelor:

După colectarea datelor brute, am avut nevoie să le structurăm și să le agregăm într-o bază de date coerentă. Acest proces a inclus eliminarea duplicatelor, standardizarea formatului datelor și asigurarea corectitudinii informațiilor.

Actualizare regulată:

Mentinerea datelor actualizate a fost o prioritate continuă pentru echipa noastră. Am implementat un program de actualizare regulată a datelor, astfel încât utilizatorii să aibă întotdeauna acces la cele mai recente informații despre licee.

Prin această soluție tehnologică, am reușit să creăm o bază de date robustă și o platformă interactivă care să satisfacă nevoile utilizatorilor în căutarea de licee cu învățământ dual în România. Produal.ro reprezintă o resursă valoroasă pentru elevi și părinți, oferindu-le acces rapid și ușor la informațiile de care au nevoie pentru a lua decizii educaționale informate și pentru a-și modela viitorul învățământ.

4. Implementare

Pentru a dezvolta și implementa cu succes platforma Produal.ro, am ales să folosim tehnologii și instrumente potrivite pentru a asigura o experiență de utilizare plăcută și eficientă. Iată cum am realizat implementarea acestui proiect important:

Tehnologii utilizate:

 • WordPress: Am ales platforma WordPress pentru a dezvolta website-ul Produal.ro, deoarece oferă o structură flexibilă și o serie de funcționalități ușor de gestionat. Cu ajutorul plugin-urilor și a temelor personalizate, am putut adapta WordPress pentru a îndeplini cu succes cerințele noastre.
 • Elementor: Acest plugin a fost esențial pentru dezvoltarea aspectului vizual al platformei. Elementor ne-a oferit un constructor de pagini intuitiv, permițându-ne să creăm pagini interactive și estetice cu ușurință. Astfel, am putut oferi utilizatorilor o experiență de navigare plăcută și intuitivă.
 • WP Maps PRO: Plugin-ul WP Maps PRO a fost esențial pentru crearea hărții interactive, care constituie centrul experienței utilizatorului pe Produal.ro. Am putut integra datele noastre de bază în hărți interactive, permițând utilizatorilor să caute licee, să vizualizeze locații și să obțină informații esențiale cu ușurință.
 • ElementsKit: Acest plugin ne-a oferit o serie de elemente suplimentare și funcționalități pentru a personaliza și îmbunătăți designul și funcționalitățile website-ului. Cu ElementsKit, am putut adăuga funcții suplimentare, module interactive și opțiuni de stilizare pentru a face site-ul Produal.ro mai atractiv și mai util pentru utilizatori.

Implementarea platformei Produal.ro a fost posibilă datorită unei abordări tehnologice bine gândite și a utilizării unor instrumente și tehnologii adecvate. Folosind PHP, MySQL și WordPress, împreună cu plugin-urile Elementor, WP Maps PRO și ElementsKit, am reușit să creăm un site interactiv și ușor de utilizat, care să îndeplinească cu succes obiectivele noastre de a oferi acces la informații despre învățământul dual din România.

Concluzie

În concluzie, proiectul Produal.ro reprezintă o inițiativă semnificativă și valoroasă în peisajul educațional din România. Acesta a fost dezvoltat pentru a răspunde nevoii acută de informații precise și ușor de accesat despre liceele care oferă învățământ dual în țară. În rezolvarea acestei provocări complexe, am adoptat o serie de abordări tehnologice și soluții:

Este un proiect care ne umple de mândrie, deoarece aduce beneficii reale comunității educaționale din România și promovează învățământul dual ca opțiune valoroasă pentru viitorul tinerilor. Ne angajăm să menținem și să îmbunătățim constant platforma pentru a asigura accesul la cele mai actualizate și relevante informații despre liceele din țară.

Subscribe

Loading